Information om byte till Telia Öppen Fiber
BroGripen har tecknat avtal med Telia Öppen Fiber som ny leverantör av fibernätet i våra fastigheter i Helsingborg och Ängelholm.
Det innebär att du som hyresgäst får tillgång till ett öppet nät där du själv kan välja bredband, tv-tjänster och leverantör utifrån dina behov.
Detta gäller inte följande adresser i Ängelholm:
- Vaktgatan 36
- Järnvägsgatan 6–10
- Strandgatan 2–4
- Norra Kyrkogatan 5–9
- Västra Kyrkogatan 11
- Tegelbruksgatan 6 A–B
- Kristian II:s väg 1 A–C
- Skolgatan 29 A–C
- Plogvägen 4 A–D
- Stallgatan 8 A–D
- Eklundagatan 11 A–F
- Skörpingevägen 5 A–D
Fibernätet beräknas gå i gång under vecka 24. Mer information om vad som gäller för respektive fastighet kommer att delas ut och sättas upp i trapphusen inom kort.
Från och med 2026-06-02 kan du som hyresgäst beställa bredband och digital-tv via bredbandswebben.se.
Ett grundutbud av digital-tv ingår kostnadsfritt. För att använda tv-tjänsten behöver du själv beställa en digitalbox. Leveranstiden är cirka 5 dagar.
Har du frågor om tv och bredband kontaktar du Telias kundtjänst på 020-20 20 70.
Vid övriga frågor kontaktar du BroGripen på forvaltningsyd@brogripen.se.
Mer detaljerad information kommer även att skickas ut till berörda hyresgäster via lappar i brevlådan inom kort.
